ГЕНДЕРНА ВІДМІННІСТЬ У ВИКОРИСТАННІ МОВИ ТА СТАВЛЕННІ ДО МОВ У FACEBOOK ОНЛАЙН-ПУБЛІКАЦІЯХ УКРАЇНСЬКИХ МІГРАНТІВ НІМЕЧЧИНИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2021.8.243868Анотація
У статті досліджуються гендерні відмінності у використанні мови та мовних ставленнях українських громад Німеччини в онлайнових соціальних мережах. Починаючи з 2014 року, конфлікт на Сході України призвів до надзвичайно інтенсивного потоку українських мігрантів до Західної Європи, що породжує давні проблеми формування ідентичності, використання мови та ставлення до неї як в Україні, так і в межах українських діаспорних спільнот. У цій статті досліджено українську діаспору в Німеччині на предмет мовної ідеології, використання та ставлення до мови шляхом аналізу її мовної онлайн-активності. Наш аналіз базується на низці міждисциплінарних методологій, включаючи дослідження позиціонування лінгвістичної ідентичності, гендеру в міграції, уявних мігрантських спільнот та дослідження дискурсивних конструкцій національності, які досліджують мовну індексацію стосовно національної ідентичності. Дані соціальних мереж були зібрані з груп Facebook у Німеччині на основі кількості підписників, різноманітності використання мови, частоти публікацій та різноманітності їх соціальної, культурної чи політичної спрямованості. Зазначено, що використання мови членами трьох досліджуваних груп Facebook жодним чином не відображає положення всіх українських іммігрантів у цій країні. Крім того, відсутність доступу до офлайнових мультимодальних і діалогічних мовних взаємодій мігрантів створила обмеження для цього дослідження. Зроблено висновок, що, на відміну від чоловіків, українські жінки-мігрантки, швидше за все, розвиватимуть менш українську орієнтацію ідентичності з меншою увагою до української мови. Тому, якщо національні міфології розглядають жінок як відповідальних за підтримку української мови та традицій, самі жінки, на відміну від українських чоловіків, як правило, використовують міжнародно визнані мови як маркер свого соціального просування. Тому в перспективі в майбутньому використання мови, а також дослідження ідентичності іммігрантів отримають користь від додаткових досліджень, які вивчають більш різноманітні групи іммігрантів.
Ключові слова: гендер; використання мови; ставлення до мов; мовна ідентичність; діаспора.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.