ВИХОВАННЯ МОРАЛЬНОЇ СТІЙКОСТІ КУРСАНТІВ ДО МАНІПУЛЯТИВНОГО ВПЛИВУ ВОРОЖОЇ ПРОПАГАНДИ У СУЧАСНИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2023.11.277990Анотація
У статті висвітлюються актуальні проблеми виховання моральної стійкості курсантів до маніпулятивного впливу ворожої пропаганди у сучасних умовах. Доведено, що моральна стійкість курсантів до маніпулятивного впливу ворожої пропаганди є інтегрованою якістю особистості, що полягає у збереженні та дотриманні моральних цінностей в умовах агресивного середовища, дезінформації, маніпуляції ворожої пропаганди, впливу на психіку і визначає здатність особистості активно протидіяти та захищати свободу, демократію та суверенітет України від зовнішніх та внутрішніх загроз. Психологічними механізмами виховання моральної стійкості курсантів до маніпулятивних впливів ворожої пропаганди є моральна самосвідомість, критичне мислення, вольова спонука, моральна оцінка, самоконтроль. Базовими моральними цінностями виховання моральної стійкості є (патріотизм визначає ціннісне ставлення до України, відданість і вірність військовій присязі, служіння українському народу та готовність захищати територіальну цілісність держави.), відповідальність (усвідомлена свобода конкретної особистості у прийнятті моральних рішень, вибору цілей та адекватних засобів їх досягнення), гідність (відображає моральне ставлення до себе, до суспільства, до своєї місії захищати Україну і пов’язана з почуттям військового обов’язку). Визначено шляхи формування моральної стійкості курсантів до маніпулятивного впливу ворожої пропаганди, що передбачають володіння етикетом, інформаційною гігієною, медіаграмотністю.
Посилання
Бех І. Д. Почуття гідності у духовному розвитку особистості. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді. 2008. Вип. 12, книга 1. С. 5–18.
Бех І. Д., Кириченко В., Петрочко Ж. З Україною в серці (тренінг з національно-патріотичного виховання дітей та молоді). (Посібник). Харків: «Друкарня Мадрид», 2016. 140 с.
Бех І, Чорна К, Журба К., Киричок В., Шкільна І., Коновець C. Виховання моральної самосвідомості зростаючої особистості в позакласній діяльності загальноосвітніх навчальних закладів : (Монографія). Харків: «Друкарня Мадрид», 2016.176 с.
Березнева І. М. Особливості формування критичного мислення курсантів військового закладу вищої освіти в процесі вивчення іноземної мови. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 5. Педагогічні науки: реалії та перспективи. 2018. Вип. 63. C. 10–13.
Ганаба С. О. Ще раз про критичне мислення, або як не вбити у дитині філософа. Науково-методичний журнал Мистецтво та освіта. 2022. № 4 (106). С. 2–6.
Журба К. О. Виховання патріотизму молодших підлітків у взаємодії сім’ї і школи як наукова проблема. Виховуємо громадян-патріотів України. (Науково-методичний посібник). Черкаси: ЧОІПОПП, 2012. C. 123-135.
Медведєв В. С. Патріотизм як характеристика особистості сучасного правоохоронця. Психологічні та педагогічні проблеми професійної освіти та патріотичного виховання персоналу системи МВС України (ХНУВС, 30.03.2018). Харків: Харків. нац. ун-т. внутр. справ, 2018. C. 19–22.
Рибалка, В. В. Честь і гідність особистості як предмет діяльності практичного психолога. К. : «Шкільний світ», 2010. 128 с.
Соколов, А. Теоретичний аналіз поняття «моральна стійкість майбутнього офіцера» Науковий вісник Мелітопольського державного педагогічного університету серія: Педагогіка. 2020. № 2 (25). C. 159–162.
Сухомлинський В.О. Вибрані твори. В 5-ти т. Т.3. Серце віддаю дітям. Народження громадянина. Листи до сина. Київ: «Радна школа», 1977. 657 с.
Психологічний словник / авт.-уклад. В. В. Синявський, О.П.Сергєєнкова; за ред. Н. А. Побірченко. Київ: Науковий Світ, 2007. 169 с.
Харченко Н.В. Розвиток критичного мислення. Інноваційні форми роботи для дітей і дорослих. К. : «Видавнича група «Шкільний світ», 2018.120 с.
Чорна К. І. Моральні цінності. Енциклопедія освіти / Академія педагогічних наук України; головний редактор В.Кремень. Київ: Юрінком Інтер, 2008. C. 525–526.
Чорна К. І. Моральні цінності особистості у контексті гуманістичної етики. Педагогічний вісник. 2008. № 1. С. 24–26.
Чорна К. І. Концептуальні засади патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в умовах модернізаційних суспільних змін. Виховуємо громадян-патріотів України. Науково-методичний посібник. Черкаси: видавництво ЧОІПОПП, 2012. C. 8–16
Штефанич Г. Г. Формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України. Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04. -теорія і методика професійної освіти. Хмельницький, 2003. 18 с.
Юридична енциклопедія. Київ : М.П. Видавництво «Українська енциклопедія «Бажан»; 2001.
Wilson-Smith K. M., Corr P. J. Military Identity and the Transitionin to CivilianLife. Publisher Palgrave Pivot, 2019. 121 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.