ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ ЕМОЦІЙНОГО ОСЯГНЕННЯ СВІТУ ДІТЬМИ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2023.11.277984Анотація
У статті висвітлено проблему теоретичного аспекту емоційного осягнення світу дітьми дошкільного віку. Емоційне осягнення світу у дітей дошкільного віку розглядається як інтегрований процес, що визначає цілісне уявлення дитини про світ та себе в ньому через емоційні зв’язки і переживання. Доведено, що ранній вік є сенситивним у плані освоєння світу, формування світосприйняття, ціннісних ставлень до себе та до інших людей. Схарактеризовано примітивні і складні, позитивні і негативні, первинні і вторинні, стенічні і астенічні види емоцій. Проаналізовано поширені моделі та структурні компоненти емоцій. Доведено, що емоційне осягнення світу у дітей дошкільного віку здійснюється через емоційні образи, переживання і стани, почуття, що виникають у певних життєвих ситуаціях і закріплюються в емоційних реакціях. Досліджено, що існує чотири фази розгортання емоції: кумуляції (нагромадження, підсумовування), вибуху, зменшення напруження та вгасання .Виявлено механізми емоцій: вербальні/невербальні, фізіологічні, поведінкові та нейронні. Встановлено, що емоції мають певні властивості в осягненні світу, спільні для усіх, зокрема, вони є універсальними, динамічні, полярні, амбівалентні, інтенсивні, суб’єктивними, зараження, переключення, пригадування, іррадіації, пластичні , перенесення. Схарактерезовано функції емоційного осягнення світу (сигнальна, оціночна, мотиваційна,адаптивна, компенсаційна).
Посилання
Бикова В. О., Тлустенко А. П. Особливості емоційного розвитку дітей раннього віку. Abstracts of XXXI International Sciencific and Practical Conference “Trends in the Development of Modern Scientific” (22-25 June, 2021). Vancouver, Canada. Р. 424-430.
Варій М. Й. Загальна психологія. Навчальний посібник. Київ : Центр учбової літератури.2007.
Киричук О.В., Роменець В.А. Основи психології. Підручник для студентів вузів. Київ: Либідь.1996
Цимбалюк І. М. Загальна психологія: Модульно-рейтинговий курс для студентів вищих навчальних закладів. Навчальний посібник. Київ: ВД «Професіонал».2004.
Hsu, C. M.; Chen, T. T.; Heh, J. S. Emotional and Conditional Model for Pet Robot based on Neural Network. 7th International Conference on Ubi-Media Computing and Workshops. July 2014. P. 305–308.
Scherer К. What are emotions? And how can they be measured? Social Science Information. 2005. № 44 (4). P. 693–727.
Titchener Е. An Outline of Psychology. New York: The Macmillan Company, 1896. 280 p.
Wundt W. Beiträge zur Theorie der Sinneswahrnehmung (Contributions on the Theory of Sensory Perception). Leipzig : C.F.Winter.1862.
Wundt W. Sinnliche und übersinnliche Welt. Leipzig: Kröner. 1914.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.