ГРОМАДЯНСЬКА ІДЕНТИЧНІСТЬ ОСОБИСТОСТІ: АКТУАЛЬНІСТЬ ФОРМУВАННЯ ТА ВИЯВЛЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2023.11.277433Анотація
У статті здійснено аналіз особливостей громадянської ідентичності особистості через усвідомлення актуальності її формування та виявлення в сучасній Україні. Для проведення дослідження використовувалися такі методи: аналіз та узагальнення педагогічних та методичних джерел з метою означення кола питань, які потребують науково-методичного вивчення; методи порівняльного аналізу, інтерпретації та узагальнення фактів; порівняльно-аналітичні для здійснення аналізу формування громадянської ідентичності особистості; системного аналізу для розроблення шляхів формування громадянської ідентичності особистості в сучасній Україні. Схарактеризовано поняття «ідентичність», «громадянська ідентичність особистості», «національна ідентичність як складова громадянської», «державна ідентичність», «громадянські та соціальні компетентності». Зазначено, що громадянська ідентичність особистості пов’язана з відчуттям приналежності людини до певної держави, ознаками якої вважається наявність громадянства, високий рівень довіри до органів влади, співгромадян, повага, гордість за власну державу, патріотизм. Наголошено, що саме поняття демократії нерозривно пов’язане з поняттям «громадянська ідентичність» у тому сенсі, що демократичні процеси в державі, як правило, залежать від сформованої у громадян поінформованої та активної громадянської позиції. З’ясовано, що маркерами громадянської ідентичності є мова (надання українській мові статусу державної, обов’язкове застосування її в офіційній сфері, у системі освіти та діяльності засобів масової інформації), державна символіка (гімн, прапор, герб України), календар святкових дат (якими ушановуються визначні події в історії України, її видатні особи). Визначено важливу роль навчального предмета «Громадянська освіта» у формуванні громадянської компетентності, яку вважаємо базою для подальшого формування на її основі громадянської ідентичності особистості. Проаналізовано наповненість громадянської компетентності в змісті 9 галузей освіти, конкретизовано зміст через уміння та ставлення. Репрезентовано можливості навчальних предметів у формуванні громадянської компетентності школярів.
Ключові слова: ідентичність, громадянська ідентичність особистості, національна ідентичність як складова громадянської, державна ідентичність, громадянські та соціальні компетентності.
Посилання
Бевз Т. Особливості формування громадянської ідентичності в сучасній Україні. Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2014. Вип. 3(71). С. 236–246.
Державний стандарт базової середньої освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 898. (2020) / М-во освіти і науки України. URL: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/nova-ukrayinska-shkola/derzhavnij-standart-bazovoyi-serednoyi-osviti
Жаровська О. Національна ідентичність як складова громадянської культури студентської молоді. Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету. 2022. Вип. 2. С. 182–190.
Закіров М. Проблема формування модерної української державної ідентичності: геополітичний і соціокультурний аспекти. European political and law discourse. 2017. Вип. 4. № 2. Р. 141–149.
Коломієць Т. В. Формування національної ідентичності як чинника консолідації сучасного українського суспільства. URL: http://www.socio-journal.kpi.kiev.ua/archive/2009/4/17.pdf
Котенко Я. В., Ткачук А. Ф. Локальна ідентичність і об’єднані територіальні громади (видання друге, виправлене та доповнене). Київ: ТОВ «Видавництво «ЮСТОН», 2018. 56 с.
Лісовенко А. Ф. Проблема формування особистісної та соціальної ідентичності в епоху цифрової реальності. Європейський вибір України, розвиток науки та національна безпека в реаліях масштабної військової агресії та глобальних викликів ХХІ століття : матеріали Міжнар.наук.-практ. конф. (м. Одеса, 17 червня 2022 р.) Одеса, 2022. Т. 1. С. 303–306.
Матузкова О. П. Ідентичність як структура. Наукові записки НаУКМА. Філологічні науки. 2014. Вип. 164. С. 15–19.
Овчарук О. В. Теорія і практика шкільної освіти для демократичного громадянства в країнах – членах Ради Європи: монографія. Київ: ПП «Видавництво «Фенікс», 2021. 400 с.
Остапенко І. В. Концептуальні засади дослідження комунікативних бар’єрів національної та громадянської самоідентифікації. Український психологічний журнал. 2016. № 2. С. 73–84.
Петровська І. Р. Рівні та структура громадянської ідентичності особистості. Психологічні перспективи. 2017. Вип. 30. С. 157–171.
Петровська І. Розробка та апробація опитувальника «Діагностика зрілості та типу громадянської ідентичності особистості». Проблеми політичної психології. 2021. № 24(1). С. 222–247.
Рубан А. О. Теоретико-методологічні основи формування української ідентичності як фактору соціально-політичних змін сучасності. Актуальні проблеми політики. 2022. № 69. С. 42–47.
Синельников Р. Ю. Соціально-психологічна програма формування громадянської ідентичності української молоді «Громадянська ідентичність: цілі, ресурси та смисли». Актуальні проблеми психології. 2018. Т. 1. Вип. 50. С. 64–69.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.