ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА ПАТЕНТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2023.11.275403Анотація
Стаття присвячена актуальній проблемі жанрових особливостей патентної документації. Актуальність проблематики пов'язана не тільки з важливістю подальшого накопичення знань у галузі функціональної стилістики та лінгвістики тексту, але й із завданнями вдосконалення винахідницької та патентно-ліцензійної роботи. Патентна документація розглядається як вид науково-технічної літератури, що поєднує властивості двох функціональних стилів: науково-технічного та офіційно-ділового.
В статті проаналізовано напрямки лінгвістичних досліджень патентної документації, зокрема, зіставлення жанру патенту з іншими жанрами наукової літератури. В статті здійснено порівняльний аналіз опису винаходу як структурного компоненту патенту та наукової статті. Зазначено, що з науковим стилем опис винаходу і весь текст патенту поєднують такі соціально-культурні функції, як фіксація технічного знання, яке об'єктивується у вигляді текстів та здійснення за допомогою патентних документів обміну знаннями; з офіційно-діловим стилем патент поєднує спільна функція захисту інтелектуальної власності. Особливу увагу в статті приділено опису винаходу який є текстом із двоїстою функціонально-стилістичною функцією та формулі винаходу, яка є частиною опису, коротким словесним виразом сутності винаходу. Основна функція формули – правова. В статті на основі інтенційно-функціонального підхолу представлено лінгвістичні особливості патенту не як набір окремо взятих складових у вигляді архаїзмів, канцеляризмів та термінів, а як модель, що складається із взаємозалежних елементів.
Посилання
Андрощук Г.О., Роботягова Л.І. Реформа патентної системи США. Наука, технології, інновації. 2017. № 3 (3). С. 61–68.
Гура Н.П., Халецька Ю. С. Синтаксичні особливості патентного опису США. Нова філологія. 2020. Вип. 80. С. 63–65.
ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення», Держстандарт України. Київ, 1997.
Євтушенко В. М. Аналіз публікаційної і патентної активності за результатами моніторингу виконання наукових досліджень і розробок бюджетного фінансування. Науково-технічна інформація. 2016. № 2. С. 3–10.
Єльнікова Н. І. Лексико-семантичні особливості юридичної термінології. Сучасні проблеми соціально-гуманітарних наук : збірник текстів виступів на республік. міжвуз. наук.-практ. конф. (Харків, 2 червня 2017 р.). Харків : ХНУВС, 2017. С. 3–27.
Карабан В. І. Переклад англійської науково-технічної літератури. Ч.2 : Лексичні, термінологічні та жанрово-стилістичні труднощі. Вінниця : Нова книга, 2001. 304 с.
Каліщук С. М. Генеза смислової архітектоніки свідомості майбутніх психологівконсультантів : монографія. Львів : СПОЛОМ, 2020. 492 с.
Коломієць С. С., Шевченко М. І. Жанрово-стильова домінанта у відтворенні англомовного опису винаходу у патентній літературі мовою перекладу. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна». 2011. Вип. 20. С. 281–290.
Кочеткова А., Несчетна Т. На порозі ХХІ сторіччя: сучасні патентно-інформаційні технології. Інтелектуальна власність. 1998. № 1. С.18–21.
Криворучко І. М., Носенко Ю. М., Вербова О. В., Сінельник Л. М. Патентно-ліцензійна діяльність в контексті інноваційно-інвестиційного розвитку НААН. Вісник Центру наукового забезпечення АПВ Харківської області. 2013. Вип. 14. С. 240–247.
Літвінова О. В. Аналіз особливостей патентно-інноваційної стратегії при створенні орфанних препаратів. Фармацевтичний часопис. 2015. № 2. С. 76–81.
Шабат-Савка С. Комунікативна інтенція в контексті категорійних величин синтаксису. Типологія та функції мовних одиниць. 2014. № 2(4). С. 249–260.
Федоренко С., Бондаренко Т. Структурно-семантичні особливості функціонування та перекладу англомовних термінологічних словосполучень фахових мов електротехніки та машинобудування. Advanced Linguistics. 2020. 5. С. 68–74. https://doi.org/10.20535/2617-5339.2020.5.203899
Федоренко С. В., Шеремета К. Б. Студіювання фахової мови в лінгводидактичному та власне лінгвістичному аспектах. Наукові записки Національного університету «Острозька академія»: серія «Філологія». 2021. Вип. 11(79). С. 42–45.
Package Information: PHP_CodeSniffer. 2018. URL : http://pear.php.net/package/PHP_CodeSniffer/redi rected.
Pargaonkar Y. R. Leveraging patent landscape analysis and IP competitive intelligence for competitive advantage. World Patent Information. 2016. Vol. 45. P. 10–20.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.