МАТРИЦЯ ГЛОБАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-5339.2022.10.267234Анотація
У статті на основі досвіду Сполучених Штатів Америки аналізується концепція глобальної компетентності та її основні компоненти, які пропонується в подальшому інтегрувати в українську навчальну програму вищої школи. Методами аналізу та синтезу критично вивчено праці зарубіжних дослідників. Виходячи з запропонованого визначення глобальної компетентності, виділено три її основні компоненти. Представлено перелік компетентностей, які відносяться до цих трьох груп. До основних компонентів, які були згадані в роботі, відносяться знання власної історії, норм і традицій; розуміння глобальних проблем і зв’язку між локальними та глобальними соціальними, економічними та політичними процесами; володіння іноземною мовою; аналітичні та критичні навички мислення; міжкультурне спілкування та оцінка культурних відмінностей; і глобальна відповідальність, яка включає цінування людської гідності та культурного розмаїття. На основі теоретичного аналізу та системного підходу побудовано матрицю глобальної компетентності. З урахуванням усіх компонентів матриці визначено ключові компетентності, які можуть бути використані для підготовки молодих спеціалістів у навчальних закладах України. На основі матриці були виділені: знання та розуміння історичних подій, міжкультурна обізнаність, навички аналітичного та критичного мислення, оцінка подібності та відмінностей, а також глобальна відповідальність. Вибір ґрунтувався на їх оцінювання на різних етапах освітнього процесу. Отримані результати згодом можуть бути використані для вдосконалення навчальних програм в Україні.
Ключові слова: глобальна компетентність; навчальний план; освіта в США; знання і розуміння; навички; ставлення та цінності
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.